DOĞRU TERCİHİN 10 KURALI

Üniversite Tercihlerinizi yaparken, tercih listesi oluşturmanın değişmez 10 altın kuralını sizler için aşağıda maddeler halinde hazırladık:

1- İLGİ ALANLARINIZA GÖRE TERCİH YAPIN

Öncelikle ileride hangi mesleği yaparsanız mutlu olabileceğinizi düşünün. Sabırlı mısınız? Meraklı mısınız? Yetenekleriniz ve ilgi alanlarınız neler? Kişilik özellikleriniz ve yönelimleriniz doğrultusunda liste oluşturun.

2- BAŞARI SIRALAMANIZI DİKKATE ALIN

Adayların bazıları puana göre tercih yapılacağını düşünüyor. Oysa puana değil, başarı sıralamasına göre tercih yapılmaktadır. Puana göre tercih yapmak çok yanıltıcı olacak ve belki de adayın açıkta kalmasına yol açacaktır.

3- TERCİHLERİNİZİ İSTEK SIRANIZA GÖRE YAPIN

Örneğin aday, 18 binden öğrenci alan bir bölümü daha çok istiyorsa 14 binden alan bir bölümün üzerine yazabilir.

4- İSTEMEDİĞİNİZ BİR PROGRAMI TERCİH LİSTENİZE ALMAYIN

24 tercih hakkınızın tümünü doldurmak zorunda değilsiniz.
Listenize yerleştiğinizde sizi mutlu etmeyecek ve okumayacağınız programları almayın. Unutmayın, yerleştiğiniz programa kayıt yaptırmasanız bile gelecek yıl sınava girdiğinizde Orta öğretim Başarı Puanınızın (OBP) katkısı yarıya düşecek.

5- KONTENJAN KARŞILAŞTIRMASI YAPIN

Doğru tercih için yüksek öğretim programlarının geçmiş yıllara ait kontenjanlarını karşılaştırmak gerekiyor. Örneğin 2021’de 50 olan kontenjan 2022’de 60’a çıkmışsa o programın başarı sıralamasının düşebileceği yorumu yapılmalı.

6- KILAVUZDAKİ ÖZEL KOŞULLARI MUTLAKA OKUYUN

Yüksek öğretim programları ile ilgili tüm bilgiler Tercih Kılavuzunda mevcut. Ancak adaylar bu bilgileri okumak konusunda tembellik ediyorlar. Oysa Pilotaj bölümü için belirli bir boy ve kilo şartı aranabiliyor. Tüm bu bilgilerin çok önemli olduğu unutulmamalı ve Tercih Kılavuzu mutlaka çok dikkatli bir şekilde okunmalı.

7- YENİ AÇILAN PROGRAMLARI GÖZDEN KAÇIRMAYIN

Yeni açılan yüksek öğretim programlarını çok iyi araştırıp, bu programları istek sıranıza göre listeye ekleyin.

8- KONTENJANI DOLMAYAN BÖLÜMLERİ DE İYİ İNCELEYİN

Örneğin  2022 Yüksek öğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda bazı programların karşısında puan ve başarı sırası yazmıyor. Adaylar bu programlara 2021’de talep olmadığı için kontenjanların boş kaldığı yorumunu yapmalılar.

9- TERCİHLERİ İŞİN UZMANI REHBER ÖĞRETMENLERE GÖSTERİN

Son yıllarda Eğitim Koçu adı altında pek çok kişi adayların tercihleriyle ilgili yorum yapmakta ve kafa karıştırmaktalar. Ayrıca bu kişiler işin ehli olmadıkları için yanlış yönlendirmede bulunarak mağduriyette yaratmakta. Adayların listelerinin son şeklini mutlaka uzman bir Rehber Öğretmenle birlikte vermeliler.

10- SİZİ EN İYİ TANIYAN KİŞİLERİN ANNE VE BABANIZ OLDUĞUNU AKLINIZDAN ÇIKARMAYIN

Meslek ve üniversite tercihi yaparken yaşadığınız kararsızlıklarla baş etmenizde, arkadaşlarınızın düşünceleri tabii ki önemlidir. Ancak, sizi en yakından tanıyan iki kişinin anne ve babanız olduğunu unutmayın. Bu süreçte yaşayabileceğiniz kararsızlıklarınızı, sizi tanıyan ve deneyim sahibi olan anne-babanızla birlikte, uzlaşarak atlatmaya çalışmanız yararınıza olacaktır.

DOĞRU YAPILMIŞ BİR LİSTE İÇİN

  • İlk sıralarda, yani ilk 2 ya da 3 tercihte başarı sırasının üzerinde ve en çok istenilen bölümler
  • Orta sıralarda, yani 5 ile 18’inci tercih aralığında yerleşme olasılığı yüksek olan ve başarı sırasına yakın olan bölümlere
  • Son sıralarda ise, yani 19 ile 24’üncü tercih aralığında yerleşme olasılığının çok yüksek olduğu bölümlere yer vermek uygun olacaktır.

Yazı İçeriği: Fen Bilimleri Eğitim Koordinatörü

Cihan Yeşilyurt

keyboard_arrow_up