GELECEĞİN MESLEKLERİ

Önümüzdeki 10 yılda hangi meslekler ön planda olacak?

Meslek seçimi hayattaki en önemli kararlardan biri. Meslek seçerken sadece para kazanma yönteminizi belirlemekle kalmaz, aynı zamanda uzun yıllar günün en verimli saatlerinde nelere ilgi duyacağınızı da seçersiniz. Bu noktaları göz önünde bulundurarak çağın koşullarına uygun bir meslek seçimi yapılması gerekiyor.

Hızla gelişen dünyada, gelişen teknolojiyle birlikte sektörler ve bu sektörlerin ihtiyaç duydukları kalemler de değişmektedir. İngiltere’de yer alan Oxford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, gelecek 10 yıl içinde pek çok meslek otomatik olarak yapak zeka teknolojisiyle makinalar tarafından yapılabilecek.

Oxford Üniversitesi’nin yapmış olduğu araştırma sonuçlarına göre her geçen gün gelişen teknolojiyle birlikte dijital çağda geleceğin en çok ihtiyaç duyulacak mesleklerini sizler için aşağıda başlıklar altında sıraladık:

Yapay Zekâ Mühendisliği

Bilgisayar – Yazılım Mühendisliği

Robotik Mühendisliği

Drone Pilotluğu

Sentetik Biyoloji Uzmanlığı

E- Spor Koçluğu

İnsan Kaynakları Uzmanlığı

Yazılım ve Uygulama Geliştiriciliği

Blockchain Uzmanlığı ve Geliştiriciliği

Oyun Geliştiriciliği

Dijital Pazarlama Uzmanlığı

Veri Bilimciliği

Siber Güvenlik Uzmanlığı

3D Üretim Mühendisliği

Mobil Uygulama ve Oyun Geliştirme Uzmanlığı

Nanoteknoloji Mühendisliği

Aktüerya Uzmanı

Epidemiyolog

Mobil Uygulama ve Oyun Geliştiricisi

Finansal Yönetici

IoT Uzmanı

Akıllı Şehir Uzmanı

İklim (Hava Durumu Kontrol) Mühendisi

Sentetik Biyoloji Uzmanı

Biyometrik Yüz Okuma Uzmanı

Ekoloji Uzmanı

Mekatronik Mühendisi

Metaverse Uzmanı

Tıbbi Bilimler ve Sağlık

Mimarlık ve Çevre Tasarımı

Sosyal Bilimler ve Eğitim

Psikolojik Danışmanlık

Sanat ve Tasarım

Hukuk

Gelecekte Ortadan Kalkacak Meslekler

Oxford Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre 2030 ‘a kadar birçok iş otomatik olarak makineler ve yapay zeka vasıtasıyla yapılabilecek. Lojistik ve taşımacılık sektörü başta olmak üzere birçok sektör bundan etkilenecek. Yapay zekanın hakim olacağı alanlarda insan gücüne ihtiyaç kalmayacak.  Araştırma sonuçlarına göre Matbaa Operatörlüğü, Kasiyer, Seyahat Danışmanlığı, Fast – Food Çalışanı,  Garsonluk, Satış Elemanı, Nakliye Hizmetleri, Postacılık, Banka Çalışanı,  Sekreterlik, Tekstil İşçiliği gibi mesleklerin önümüzdeki 20 yıl içerisinde ortadan kalkacağı öngörülüyor.

Teknolojiyi Takip Eden Kazanacak

Geleceğin mesleklerine baktığımızda, teknolojiyi takip edip bu alandaki gelişmeleri yakalayanların, aranan insanlar olacağını rahatlıkla görebiliriz. Elbette şimdiye kadar saydığımız bütün meslekler günümüzde önemli ve gelecek yıllarda da önemini artıracağa benziyor. 10 yıl sonra hangi mesleklerin daha popüler olacağı, hangi mesleklerin biteceği, teknolojinin gelişme hızına göre kendini belli ediyor. 10 yıl sonra kendinizi nerede görürseniz görün, dijital dünyayı ve teknolojiyi takip etmeye devam etmek, her zaman farkınızı ortaya koyacaktır.

keyboard_arrow_up