Vakıf Üniversiteleri Burs Olanakları

Bir üniversite öğrencisinin akademik hayatı boyunca birçok masraf kalemi ile karşı karşıya kaldığı herkesçe biliniyor. Bu noktada üniversite öğrenci adaylarının sıklıkla araştırdığı bir konu da burs imkanı sağlayan üniversiteler oluyor. Eğitim bursları yıllık eğitim ücretini kapsarken, devlet ve vakıf üniversiteleri, öğrencinin başarı oranına göre farklı burs olanakları sunuyor. Bu burslar, çoğu zaman öğrencinin ve ailesinin ekonomik durumu gözetilmeksizin sunuluyor. Örneğin, bir devlet üniversitesi olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), burs imkanları 2020 yılı kapsamında tercih sıralamasında ilk sıraya ODTÜ’yü yazan öğrencilerine farklı oranlarda nakit burs (buradaki oranlar belirlenirken öğrencinin başarı sıralaması devreye giriyor), yurt bursu, yemek bursu, dizüstü bilgisayar, uçak bileti gibi olanaklar sağlıyor.

Başarı Bursu

Vakıf üniversitelerinin verdiği burslar ise eğitim ücretinin belli oranlarda veya tamamının karşılandığı burslar dışında, başarıyı ödüllendirmek adına yüklü miktarlarda nakdi burslar olarak verilebiliyor. Bazı vakıf üniversitelerinin aylık toplam 7000 – 8000 ₺ tutarında nakit burs verdiği biliniyor. Bazı vakıf üniversitelerinin verdiği burslara göz atacak olursak;

Koç Üniversitesi

Koç Üniversitesi, YKS başarı oranı kapsamında %100 Burs (Tam Burs), %50 Burs ve %25 Burs olanakları ile eğitim ücretlerinden tamamen veya belirtilen oranda muafiyeti kapsayan burs olanakları tanımaktadır. Tüm bu bursların haricinde, %100 Burs yani Tam Burs hakkı elde etmiş öğrenciler, Koç Üniversitesi Destek Bursu Programı (KUDEB) kapsamında ihtiyaç burslarından bir veya birkaçını alma hakkını elde edebiliyorlar.

Sabancı Üniversitesi

Sabancı Üniversitesi, 2020 Yükseköğrenim Kurumları Sınavında (YKS) ilk 1000’de bulunan ve tam burslu olarak bir bölüme yerleşen öğrencilerine, ücretsiz yurt ve 750 ₺ tutarında ve 9 ay süreli nakit burs olanağı sağlıyor. Söz konusu burslar öğrencinin ekonomik durumuna bakılmaksızın veriliyor.

Özyeğin Üniversitesi

Eğitim bursları haricinde başarı bursu veren vakıf üniversiteleri alternatiflerinden biri de Özyeğin Üniversitesi. 2020 YKS’de Özyeğin Üniversitesi lisans bölümlerinden birini ilk altı tercihi arasında bulundurmak ve tam burslu olarak yerleşmek kaydı ile, başarı sıralamasına göre 550 ₺ ila 1625 ₺ arasında aylık nakit burs ve ayrıca yemek bursu ve yurt bursu veriyor.

Bilkent Üniversitesi

İhsan Doğramacı Eğitim Vakfı tarafından 1984 yılında, başkent Ankara’da kurulan ve Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi olma özelliğini taşıyan Bilkent Üniversitesi, 2020 YKS’de tam burslu olarak lisans programlarına yerleşen öğrencilerine, ekonomik durumları gözetilmeksizin başarı bursu veriyor. Başarı bursu hakkı kazanan Bilkent Üniversitesi öğrencilerine ücretsiz yurt imkanı ve 8 ay boyunca 1080 ₺ nakit burs veriliyor.

Yeditepe Üniversitesi

İstanbul Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından 1996 yılında İstanbul’da kurulan Türkiye’nin gözde vakıf üniversitelerinden Yeditepe Üniversitesi, SÖZ, SAY ve EA puan türleri ile öğrenci alan lisans programlarına yerleşen öğrencilerine başarı sıralaması gözetilerek değişen miktarlarda nakit burs ve ücretsiz yurt imkanları tanıyor. Yeditepe Üniversitesi’nin verdiği nakit burslar 9 ay boyunca ve başarı sıralamasına göre 750 ₺ ila 1750 ₺ arasında değişen miktarlarda veriliyor.

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi

Türkiye’nin en genç vakıf üniversiteleri arasında bulunan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, Bilimsel Araştırma Teknoloji Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından 2013 yılında kurularak hizmet vermeye başladı. Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi ve Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi gibi 3 fakültenin yanı sıra 2 enstitü ve 4 Uygulama ve Araştırma Merkezini bünyesinde barındıran üniversite %100 Tam Burs, %75 Burs, %50 Burs ve %25 Burs gibi eğitim bursu olanakları ile öğrencilerinin başarı durumuna göre eğitim ücretlerinden tamamen ve kısmi muafiyet imkanı tanıyor. Eğitim bursları haricinde başarı bursları ile de dikkat çeken Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, başarı sıralaması göz önünde bulundurularak öğrencilerine 8 ay boyunca 300 ₺ ila 6000 ₺ arasında değişen miktarlarda başarı bursu olanağı da sağlıyor. Başarı bursları ile birlikte bölüm tercih bursları ile bu rakamlar en yüksek 7800 ₺’ye kadar çıkabiliyor.