YKS 2024: Başvuru ve Sınav Tarihleri, Hazırlık Süreci ve Tavsiyeler

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2024 tarihleri belli oldu! ÖSYM’nin açıkladığı takvime göre, sınav 8-9 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek. İşte başvuru ve sınav tarihleri ile ilgili detaylar ve sınav öncesi dikkat edilmesi gereken noktalar…

  • Başvuru Süreci:

2024 YKS başvuruları 1 Şubat – 26 Şubat tarihleri arasında alınacak. Geç Başvuru tarihi 5-7 Mart  Başvuru işlemlerinizi tamamlamadan önce gerekli belgeleri hazırlamayı ve başvuru süresini kaçırmamaya özen göstermeyi unutmayın.

  • Sınav Tarihleri:

Sınavın 1. oturumu olan TYT 8 Haziran’da, 2. oturumu AYT ve 3. oturumu YDT ise 9 Haziran’da gerçekleşecek. Sınav günü öncesinde gerekli olan tüm belgeleri ve kimlikleri hazırlamayı unutmayın.

  • Sınav Hazırlığı:

Sınav öncesi etkili bir hazırlık süreci geçirmek için kendi çalışma programınızı oluşturmalısınız. Önceki yılların sorularını çözerek sınav formatını anlamak, deneme sınavlarına katılmak ve eksik olduğunuz konulara odaklanmak başarınızı artıracaktır.

ÖSYM’nin resmi web sitesindeki geçmiş yıllara ait sorular ve çözümleri, yayınevlerinin hazırladığı deneme sınavları, konu anlatımları ve soru bankaları sizin için değerli kaynaklar olabilir. Çeşitli kaynaklardan faydalanarak çalışma planınızı zenginleştirebilirsiniz.

  • Sonuç Açıklama Tarihi:

2024 YKS sonuçları 17 Temmuz’da açıklanacak. Sonuçların açıklanmasını beklerken rahatlamak için başka aktivitelere yönelmek ve stresi azaltmak önemlidir.

  • Tercih Dönemi ve Fuarlar:

Tercih dönemi başladığında, “Artı Tercih 2024 Üniversite Tercih Fuarları” sizin için önemli bir kaynak olacaktır. Bu fuarlar, üniversite ve bölüm tercihlerinizi daha bilinçli bir şekilde yapmanızı sağlayacak. Fuar tarihleri şu şekildedir:

18 Temmuz 2024: Tekirdağ

20-21 Temmuz 2024: İstanbul

23 Temmuz 2024: Konya

25 Temmuz 2024: Gaziantep

27 Temmuz 2024: Samsun

2024 YKS’ye hazırlık sürecinde başarılar dileriz! Unutmayın, düzenli çalışmak, planlı bir şekilde hazırlanmak ve sınav günü sakin olmak önemlidir. Her adımı dikkatlice takip ederek istediğiniz üniversite ve bölüme ulaşabilirsiniz.

keyboard_arrow_up