YÖK ve MASAK’tan Üniversite Öğrencilerine İş Birliği

YÖK ve MASAK’tan Üniversite Öğrencilerine Önemli Uyarı

YOK-önemli-uyarı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), öğrencilere yönelik banka hesaplarıyla ilgili potansiyel tehlikeler konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile iş birliğine gidiyor. Bu iş birliği kapsamında, üniversite öğrencilerine banka hesaplarının güvenliği konusunda kritik bilgiler sağlanacak.

Banka Hesapları Üzerinden Gelir Elde Etme Tehlikesi

YÖK’ten yapılan açıklamaya göre, özellikle “başkalarına ait banka hesapları üzerinden gelir elde etme” konusunda artan şikayetlere karşı MASAK ile bilgilendirme kampanyası başlatıldı. Bu kampanya, öğrencilere banka hesaplarını başkalarına kullandırmama konusunda uyarılar içermektedir.

MASAK Tarafından Hazırlanan Afişler

yök-masak

MASAK tarafından hazırlanan afişler, öğrencilere şu uyarıyı içeriyor: “Kara para aklama, terör finansmanı ve dolandırıcılık gibi suçlarla ilişkilendirilen banka hesaplarınızın kullanılması durumunda ağır hapis cezalarıyla karşılaşabilirsiniz. Hesaplarınızı başkalarına kullandırmayın!” Bu afişler, üniversitelerde ve çeşitli kampüslerde öğrencilerin dikkatine sunulacak.

Öğrencilere Yönelik Bilgilendirici Video

YÖK ayrıca, Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Birimi ve ODTÜ Enformatik Enstitüsü Siber Güvenlik Anabilim Dalı uzmanlarından alınan görüşlerle öğrencilere yönelik bilgilendirici bir video hazırladı. Video, siber güvenlik uzmanları tarafından, öğrencilerin banka hesaplarının çeşitli yöntemlerle kötü niyetli kişilerce kullanılabileceği ve dikkatli olmaları gerektiği konusunda bilgi sağlamaktadır.

Bilgilendirme Kampanyasının Amacı

Bu kampanyanın amacı, üniversite öğrencilerinin banka hesaplarıyla ilgili potansiyel tehlikelere karşı bilinçlenmelerini sağlamak ve hesaplarının güvenliğini korumalarına yardımcı olmaktır. YÖK ve MASAK iş birliği ile hayata geçirilen bu kampanya, öğrencilere önemli bilgiler sunarak onları koruma altına almayı hedeflemektedir.

Son Dakika haberleri için buradan haberler sayfamıza göz atabilirsiniz.