YÖK Onayıyla! Üniversitelerde Savunma Sanayi Dersleri Artık Kredilendirilecek

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Üniversite Öğrencilerinin Savunma Sanayii Akademisi’nden Aldıkları Dersleri Kredilendirmeye Onay Verdi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversite öğrencilerinin Savunma Sanayii Akademisi’nde aldıkları derslerin üniversite kredilerine dahil edilmesi kararı aldı. Bu gelişme, YÖK’ün daha önce Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Akademisi ders içeriklerini kredilendirme kararı almasının ardından gerçekleşti. YÖK, şimdi de Savunma Sanayii Başkanlığı ile iş birliği yaparak Savunma Sanayii 101 ve Savunma Sanayii 401 derslerini mühendislik fakültelerinde seçmeli ders olarak kabul etti.

Derslerin İçeriği ve Kredilendirme Süreci

Savunma Sanayii 101 dersi, öğrencilere sektörün kapasitesini artırma ve ulusal güvenliği ileri seviyelere taşıma amacıyla ekosistemle tanışma fırsatı sunacak. Savunma Sanayii 401 dersinde ise savunma teknolojileri ve sistemlerinin tarihçesi, savaş tarihi, ilerlemelerin bilim ve teknoloji ile ilişkisi, önde gelen savunma sanayii firmalarının çalışmaları ve gelecekteki teknolojik gelişmeler anlatılacak.

Derslerin Yürütülmesi ve Katılımcılar

Dersleri Savunma Sanayii Akademisi’nden alan öğrencilerin kredilendirme süreci, ilgili üniversiteler tarafından belirlenecek. Savunma Sanayi Başkanlığı yöneticileri ve sektörde önde gelen kurumların yöneticileri, derslerde öğrencilere hitap edecekler. Bahar döneminde pilot olarak başlayacak olan uygulama, önümüzdeki dönemlerde yeni derslerle genişletilecek.

Bu adımlar, savunma sektörüne ilgi duyan öğrencilerin bilgi ve deneyimlerini artırmalarına olanak tanıyarak sektöre katılımlarını desteklemeyi amaçlamaktadır.