YÖK ve BTK Akademisi İşbirliğiyle Yapay Zeka Dersleri Üniversitelerde Notlara Yansıyacak !

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Akademisi işbirliğinde, yapay zeka temelli dersler üniversitelerin müfredatına dahil edilecek. Geleceğin mesleklerine yönelik adımlar atan YÖK, yapay zeka ve bilgi teknolojileri alanında eğitimi desteklemeye devam ediyor.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Yapay Zeka Temelli Programların Belirlenmesi Çalışma Grubu”nun önemine vurgu yaparak, bu kapsamda BTK Akademisi’nin sunduğu ders içeriklerinin 2024-2025 öğretim yılı itibarıyla üniversitelerin notlandırma sistemine dahil edileceğini açıkladı.

Özvar, Yükseköğretimde Büyük Veri Projesi’nin başarıyla devam ettiğini belirterek, lisans seviyesinde “Yapay Zeka Mühendisliği” ve “Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği” bölümlerinin sayısının artırılacağını dile getirdi.

Bu işbirliği kapsamında, yapay zeka temelli ders içerikleri YÖK ve BTK işbirliğiyle üniversite müfredatlarına entegre edilerek notlandırma sistemine dahil edilecek. YÖK Çalışma Grubu, bu alanda gerçekleştirilen çalışmaları 2024-2025 öğretim yılında hayata geçirmeyi planlıyor.

Yapay zeka ve bilişim teknolojileri alanında uzmanlaşmayı hedefleyen öğrencilere yönelik bu adım, Türkiye’nin bu alandaki öncülüğünü gösterirken, öğrencilere daha geniş bir yetkinlik alanı sunmayı amaçlıyor.

Öğrencilerin not dökümlerine yapay zeka temelli derslerin eklenmesiyle, eğitim sistemimizin çağın gereksinimlerine uyum sağlaması ve öğrencilerin geleceğin teknolojik gelişmelerine hazırlanmasına önemli bir katkı sağlanmış olacak.

keyboard_arrow_up