YÖK ve MASAK’tan Üniversite Öğrencilerine İş Birliği

YÖK ve MASAK İş Birliğiyle: Üniversite Öğrencilerine Banka Hesapları Konusunda Bilgilendirme

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), öğrencilere yönelik banka hesaplarıyla ilgili potansiyel tehlikeler konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile iş birliğine gidiyor.

YÖK’ten yapılan açıklamaya göre, özellikle “başkalarına ait banka hesapları üzerinden gelir elde etme” konusunda artan şikayetlere karşı MASAK ile iş birliği yapılarak bilgilendirme kampanyası başlatıldı.

MASAK tarafından hazırlanan afişler, öğrencilere “Kara para aklama, terör finansmanı ve dolandırıcılık gibi suçlarla ilişkilendirilen banka hesaplarınızın kullanılması durumunda ağır hapis cezalarıyla karşılaşabilirsiniz. Hesaplarınızı başkalarına kullandırmayın!” uyarısını içeriyor.

YÖK ayrıca, Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Birimi ve ODTÜ Enformatik Enstitüsü Siber Güvenlik Anabilim Dalı uzmanlarından alınan görüşlerle öğrencilere yönelik bilgilendirici bir video hazırladı.

Video, siber güvenlik uzmanları tarafından, öğrencilerin banka hesaplarının çeşitli yöntemlerle kötü niyetli kişilerce kullanılabileceği ve dikkatli olmaları gerektiği konusunda bilgi sağlamaktadır.

keyboard_arrow_up