10 soruda 2024-YKS Başvuruları

10 soruda 2024-YKS Başvuruları

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca 8-9 Haziran’da uygulanacak 2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2024-YKS) kılavuzuna göre, merkezi yerleştirme ile öğrenci alan programlarda depremzede adaylara yönelik kontenjanlar olacak.YKS başvuruları 26 Şubat’a kadar yapılacak. YKS kapsamında, ilk olarak 8 Haziran Cumartesi Temel Yeterlilik Testi (TYT), sonrasında    9 Haziran Pazar sabah oturumunda Alan Yeterlilik Testleri (AYT), öğleden sonra oturumunda ise Yabancı Dil Testi (YDT) yapılacak. Adaylar başvurularını, ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından yapabilecek.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2024-YKS) başvuru süreci ile ilgili merak edilen 10 soru ve yanıtları şu şekildedir:

Soru 1: Kimler Başvurabilecek ve Süreç Nasıl İşleyecek?

2023-2024 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının son sınıfında okumakta olan öğrenciler, ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar, ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar sınava başvurabilir. ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme yapılan ve özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara girmek isteyen tüm adayların YKS’ ye giriş zorunluluğu bulunmaktadır.

Soru 2: Sınava Başvuru İşlemi Nasıl Yapılacak?

Adaylar başvurularını ÖSYM’nin resmi internet adresi olan “https://ais.osym.gov.tr” üzerinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması aracılığıyla bireysel olarak yapabilecekler.

Soru 3: Adayların Sınava Girerken Yanında Bulundurması Gerekenler Neler?

Adaylar sınavın ilgili oturumuna ait sınav giriş belgesini renkli veya siyah beyaz çıktı olarak yanlarında bulundurmalıdır. Ayrıca, belge üzerinde adayın fotoğrafının bulunması zorunludur.

Soru 4: 34 Yaş Üstü Kadın Kontenjanlarına İlişkin Detaylar Nelerdir?

34 yaşını tamamlamış kadınlar için devlet üniversitelerinde merkezi yerleştirme ile öğrenci alan ön lisans ve lisans programlarında      “34 Yaş Üstü Kadınlar” kontenjanı bulunmaktadır. Bu kontenjan, belirli programlar dışında yer alacaktır.

Soru 5: Depremzede Adaylar İçin Kontenjan Ayrıldı Mı?

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle belirli illerde ikamet eden adaylar için 2024-YKS’de merkezi yerleştirme ile öğrenci alan programlarda kontenjan ayrılmıştır.

Soru 6: Şehit Eş ve Çocukları ile Gazi, Gazi Eş ve Çocuklarının Başvuruları Nasıl Olacak?

Şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından başvuru hizmeti ücreti alınmayacaktır. Bu kapsamdaki adaylar, ilgili seçeneği işaretleyerek başvuruda bulunacaklardır.

Soru 7: Sanat ve Spor Dallarında Üstün Yetenekli Adaylar ile TÜBİTAK Yarışmalarında Başarılı Olan Adayların Başvuruları Nasıl Olacak?

Sanat ve spor dallarında üstün yetenekli adaylar ile TÜBİTAK yarışmalarında başarılı olan adayların başvuru süreçleri YKS Kılavuzu’na göre belirlenmiştir. Bu adaylar, belirli kurallar çerçevesinde değerlendirileceklerdir.

Soru 8: Okul Birincilerine İlişkin Süreç Nasıl İlerleyecek?

Okul birincileri, genel kontenjan ve okul birincisi kontenjanı göz önünde tutularak merkezi yerleştirme ile yerleştirme puanlarının yeterli olduğu en üst tercihlerine yerleştirileceklerdir.

Soru 9: Cevap Kağıdı Nasıl Doldurulacak?

Her aday sınavda, başvuru bilgilerine uygun soru kitapçığını ve kendisi adına düzenlenmiş cevap kağıdını kullanacaktır. Adaylar, cevap kağıdındaki bilgileri doğrulamak için sınav öncesinde gerekli kontrolleri yapmalıdır.

Soru 10: Eğitim Bilgileri ve Diploma Notları Aday Tarafından Nasıl Onaylanacak?

Adaylar, 24-28 Haziran tarihleri arasında ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden eğitim bilgilerini kontrol edip onaylamalıdır. Eksik veya hatalı bilgiler için düzeltme işlemleri bu tarihler arasında yapılmalıdır.

keyboard_arrow_up